Αρχή

postheadericon Το σχολείο μας

Το 10/θέσιο σχολείο μας είναι πρωινό. Bρίσκεται στην οδό "Πάροδος Σελινούντος" και στεγάζεται σε κτίριο που κατασκευάστηκε το 2000. Διαθέτει σύγχρονες εγκαταστάσεις (βιβλιοθήκη, αίθουσα θεάτρου, αίθουσα Η/Υ, ιατρείο, γήπεδο μπάσκετ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου). Στο ίδιο κτίριο στεγάζονται το 5ο και 6ο Νηπιαγωγείο, καθώς και το 1ο Ειδικό Σχολείο Αιγίου. Το προαύλιο του σχολείου μας είναι έκτασης 2.5 στρεμμάτων από τα οποία το 1.5 στρέμμα είναι κήπος με γκαζόν και λουλούδια.

Στο σχολείο μας λειτουργεί ολοήμερο τμήμα. Βασικοί στόχοι του Ολοήμερου είναι η προετοιμασία των μαθημάτων της επόμενης ημέρας και ειδικότερα των γραπτών εργασιών, η παροχή στήριξης και ενισχυτικής διδασκαλίας στους αδύνατους μαθητές, καθώς και η ανάπτυξη της συνεργατικότητας, η καλλιέργεια της ομαδικότητας και η κοινωνικοποίηση των παιδιών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σημείο αναφοράς του σχολείου μας είναι η βιβλιοθήκη, που οφείλει την ύπαρξή της στη συμμετοχή των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων, η οποία λειτουργεί και ως δανειστική. Η ίδια αίθουσα είναι εξοπλισμένη με ηλεκτρονικούς υπολογιστές, κασετόφωνα, μηχανές προβολής (projectors), βίντεο, αξιόλογη συλλογή εκπαιδευτικών βιντεοκασετών και CD/DVD, καθώς και με μουσικά όργανα αφού χρησιμοποιείται και ως αίθουσα μουσικής.

Τελευταία Ενημέρωση (Τετάρτη, 18 Ιανουάριος 2012 09:27)

Νέα από το ΥΠΔΒΜΘ
ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΝΕΑ